Customer Relationship Management

مدیریت ارتباط با مشتری CRM

مفاهیم فناوری اطلاعات؛ مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

مدیریت ارتباط با مشتری = (CRM)

CRM  به طور اختصاری یعنی: ”  Customer Relationship Management ” هدف ارتباط با مشتریانمان و پاسخ به نیازها و مدیریت در خواست آنها به بهترین شکل ممکن هست مشتریان محترم می توانند سوالات خود در مورد کالاها-مشاوره و راهنمایی جهت انتخاب محصول مناسب با کاربرد موردنظر و نحوه ی خرید از سایت را با ارتباط گرفتن با این بخش مدیریت کنند.

میزان موفقیت یک شرکت ارتباط مستقیمی با توان مدیریت روابطش با مشتریان دارد. از این رو محبوبیت شرکت‌هایی که اصل را بر پایه ارتباط با مشتری می‌گذارند روز به روز در حال افزایش است.

 

مدیریت ارتباط مشتری (Customer Relationship Management: CRM)  فقط به معنی استفاده از فناوری‌های روز دنیا برای افزایش فروش نیست، بلکه راهبردی است که طی آن سازمانی تلاش می‌کند تا با آگاهی از نیاز‌ها و رفتارهای مشتریانش، ارتباط موثرتری با آن‌ها برقرار سازد. در واقع آنچه که میزان موفقیت سازمان در ارتباط با مشتری را رقم می‌زند، فلسفه تجارت آنهاست نه تجهیزات فنی. با این حال استراتژی‌های CRM موفق همواره متکی بر استفاده از فناوری بوده است.

 

دیدن قسمتی از محصولات سایت چیگل

چرا CRM؟

در عرصه تجارت حفظ مشتریان فعلی و گسترش کسب و کار مسئله مهمی است.

هزینه‌هایی که صرف پیدا کردن مشتریان جدید می‌شود خود نشان دهنده اهمیت هر یک از مشتریان کنونی است. هر چه مشتری فرصت بیشتری برای انجام کسب وکار با شرکت شما داشته باشد، احتمال موفقیت شرکت بیشتر است.

یکی از راه‌های دستیابی به این هدف گشودن کانال‌های فروش مستقیم، فروش آنلاین، فرانشیز و استفاده از عامل‌های فروش و…. است. هر چند با افزوده شدن بر تعداد کانال‌ها، مدیریت ارتباط با مشتری نیز سخت‌تر می‌شود.

استفاده از تکنیک‌های مدیریت ارتباط با مشتری به کسب و کار‌ها کمک می‌کند تا نسبت به رفتار مشتریانشان آگاهی یافته و عملیات تجاریشان را طوری تغییر دهند تا در مسیر خدمت به مشتری قرار گیرد.

هر چه شناخت بیشتری از مشتریان خود داشته باشید طبیعتا نسبت به نیاز‌هایشان نیز پاسخگو‌تر خواهید بود.

با تمرکز بر روی موارد زیر می‌توان به اهداف CRM دست یافت:
•    شناخت عادات، نظرات و ترجیحات مشتریان
•    تهیه پروفایل افراد و گروه‌ها برای سرمایه گذاری موثر‌تر و افزایش فروش
•    تغییر مسیر عملیات به گونه‌ای که منجر به بهبود ارائه خدمات به مشتری و بازاریابی شود

بهره گیری از CRM تنها محدود به استفاده از نرم افزارهای مدیریتی قوی نیست، بلکه باید کسب وکار را نیز منطبق با نیاز کاربران اصلاح کرد.

مدیریت ارتباط با مشتری CRM مزیت‌های تجاری CRM

با تمرکز بر روی سود‌آور‌ترین مشتریان و نیز رسیدگی به مشتریانی که سود‌آوری کمتری برای شما دارند، با استفاده از کارا‌ترین روش‌ها، سودآوری شما افزایش خواهد یافت.

هرچند استفاده از سیستم مدیریت مشتری ممکن است هزینه مالی و زمانی برای شرکت داشته باشد ولی در عوض مزایای بالقوه‌ای نیز خوهد داشت.

مهم‌ترین مزیت استفاده از یک سیستم CRM، برقراری ارتباط بهتر با مشتریان کنونی خواهد بود که دستاوردهای زیر را در پی دارد:

 •  افزایش فروش از طریق برنامه ریزی زمانی مناسب (به کمک پیش بینی نیاز مشتری بر پایه بررسی تاریخچه تمایلات مشتری)
  •    شناسایی بهتر نیاز مشتریان از طریق شناخت نیازهای خاص هر مشتری
  •    فروش یک محصول به همراه محصولات دیگر با استفاده از ارائه و پیشنهاد محصولات مکمل و جایگزین
  •    مشخص کردن سودآور بودن یا نبودن هر یک از مشتریان
  این امر منجر به بازاریابی بهتر محصولات و خدمات شما خواهد شد، البته به شرطی که بازاریابی هدفمند و موثر به سمت نیازمندی‌های مشتریان متمرکز گردد و نیز ایجاد محصولات و خدماتی جدید و یا به روزرسانی شده به منظور کسب بازار و کسب و کار بهتر در آینده، در دستور کار قرار گیرد.

در ‌‌نهایت این موارد می‌توانند منجر به چنین نتایجی برای سازمان شما شود:

 •  افزایش رضایت و حفظ مشتریان و اطمینان از این واقعیت که خوشنامی شرکت شما محفوظ خواهد ماند و در پی آن بازار شما نیز به رشد خود ادامه خواهد داد.
  •    برای مشتریان موجود ارزش افزوده در پی داشته و هزینه‌هایی که شما برای ارتباط و پشتیبانی از آنان در نظر گرفته‌اید، به واسطه افزایش کارایی کل و کاهش قیمت تمام شده کالای فروش رفته، کاهش خواهد یافت.
  •    با تمرکز بر روی سود‌آور‌ترین مشتریان و نیز رسیدگی به مشتریانی که سود‌آوری کمتری برای شما دارند، با استفاده از کارا‌ترین روش‌ها، سودآوری شما افزایش خواهد یافت.مدیریت ارتباط با مشتری CRM

چگونه سیستم مدیریت ارتباط با مشتری را اجرا کنیم؟

مدیریت ارتباط با مشتری CRM

اجرای سیستم مدیریت ارتباط با مشتری به صورت فرایندی شش مرحله‌ای، به بهترین شکل صورت می‌پذیرد:

مرحله ۱ – جمع آوری اطلاعات

مرحله ۲ – ذخیره سازی اطلاعات

مرحله ۳- دسترسی به اطلاعات

مرحله ۴- تجزیه و تحلیل رفتار مشتری

مرحله ۵- بازاریابی موثر‌تر

مرحله ۶- افزایش اطلاعات و آگاهی ارباب رجوع

 

لینک دانلود ” آموزش گام به گام با چیگل از خرید سنتی تا خرید آنلاین

کاربر محترم اگر در حال حاضر از طرف یک شخص حقیقی (خود شما ) ثبت نام می فرمایید و خصوصا قصد دارید به عنوان یک مشتری همراه با چیگل باشید , لطفا نام کاربری متناسب با هویت خودتان را انتخاب نمایید.
به خانواده بزرگ چیگل بپیوندید

چیگل اولین مکان بازار ایران متصل به درگاه های بین المللی ویزا و مستر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *